Forum Webkinz Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O sa va Spun Istorie Pony

2 participanți

In jos

O sa va Spun Istorie Pony Empty O sa va Spun Istorie Pony

Mesaj  cristuka12344321 Joi 22 Noi 2012, 4:48 pm

Am sa va prezint pe scurt datele istoriei My little pony:

Istoria Pony


Cu mult timp inainte,pe Taramul Fericirii exista viata fiind un loc neschimbat de milioane de ani.Aici,poneii locuiau in colibe facute din scorburi si muschi de copac.Patul era facut din frunze de copac cioplit.Hainele erau facute din flori sau din muschi de copac.Aceel taram avea populatie:100 de ponei,fiind primul loc unde a existat viata.


In imaginea de sus putem vedea Taramul Fericirii.


Mutarea 100-105

Dupa evolutie,au Aparut si taramurile Curcubeu,Inghet si Padure.Acestea erau populate de circa 150 ponei fiecare.Legendele spun ca pe atunci armata Taramului Fericirii era rivala cu Taramul Padure si Curcubeu,dar aliata cu Taramul Inghet.
Taramul Curcubeu de pe atunci acum este Taramul Inghet.Se spune ca o forma extraterestra a inversat Taramurile Taramul Inghet,avand o armata neindeajuns de dezvoltata.Regina Maria a parasit taramul refugiinduse la Taramul Padure.Aceea forma a inversat Taramurile si climele lor.


Taramul curcubeu in 102,ultimul an.inainte de mutare.

Legenda Taramului Padure 156-178


Regina Maria a inzestrat Taramul Padure cu cea mai mare armata,cu paduri nenumarate si cu singurul Copac de Aur,plantat de dansa in mijlocul gradinii protejat de scutul cel Mai puternic.
Pe atunci exista si o multime de porturi.In acel loc exista o creatura care in alta parte nu se gasea;Steaua.Din pacate locul acela era invadat de multi monstrii,fiindca voiau acel relief variat.

Cu timpul insa acest Taram s-a schimbat.


Taramul Desert 178-190


Pe atunci ca regina era Fluffy Ming Gotty,casatorita cu Pavel Sandon.In acel loc existau o multime de serpi.Acel loc era cel mai uscat din lume,traind doar 50 ponei.Numai cateva animale puteau supravietuii fiind un loc foarte mare,Taramul Desert avea un castel facut din frunze de palmier lipite cu lipici de Inorog Albastru.Casele fiind supterane,trebuie sa aiva provizii de apa.


Castelele din 100-190

Primul castel a fost castelul Curcubeu (101).In acel castel a fost si prima regina,Regina Maria.Al doilea Castel a fost pe Insula Peticita (110).Acol-o a fost regina Star Castel.Al treilea Castel a fost la Taramul Desert.Ca regina era Fluffy Ming Gotty,casatorita cu Pavel Sandon.
Castelele erau facute din pietre lipite natural la un loc.Fiecare castel avea gauri denumite silvine (ferestre).Existau scari facute tot din acel tip de pietre.Scarile erau rotunde.Nu existau decat doua camere maxim trei la un castel.Lungimea maxima a unui castel fiind 40m.Cel mai mare castel facut pe atunci a fost castelul Padurii ( anul 133),care avea 40m.La sfarsit a aparut Castelul Fericirii (155) dupa care Castelul Cumparaturii (177).

Traiul 190-200


In Taramul curcubeu exista un trai bogat condos de armata Silovci.
Aceasta avea un set de sclavi care trebuiau sa gaseasca mancare,bucatari,luptatori si binecunoscutele cele 12 printese.Acestea se numeau:Rainbow,Apple,Orange,Yellow,Blue,Violet,Sophie, Isabbela,Anabbela,Jane,Dash,Cleopatra

Armata fiind impartita in 3 grupe:grupa minima,grupa medie,grupa importanta (adica cele 12 printese)

Poneii simplii auveau dreptul la un lux incredibil locuind chiar cu cele 12 printese si mancand florile aduse de sclavi.Slavii aduceau o varitate de flori dintre care rara floare Violet.Devenind o specie rara Dash a plantat flori si a facut un gard special ca nimeni sa nu puna piciorul.


Animalele 200-210


Poneii de pe Insula Fluturasii Mei aveau o varietate de fluturi care le ghidau drumul catre flori.


Animalele 1000-1200

Dupa poneii au aparut restul animalelor: porumbeii voiajori,stelele magice,curcubeele magice,serpii botanici,paianjenii dansatori,lilieci.


Aceste creature traiau in pesteri si se hraneau cu diamante.Mai exista 77 de specii in ziua de astazi.

Taramul Cumparaturi 1200-1300


Regina Maria a plecat din Taramul Padure fiindca erau prea multi monstrii acol-o.A luat si o samanta din copacul Auriu stiind ca acei Monstrii o sa-l taie fiindca scroarta lui si frunzele valorau 4547687978 de galbeni bucata.Regina Maria a descoperit un Taram simplu unde nu existau ponei si doar soricei Magici,Omizi Curcubeu Gigantice si mici,furnici roze si Pinguini Tropicali.
Regina Maria a creat acol-o marea oglinda Magica si Cordeluta de Argint care pe ea crestea un trandafir de Rubin.
Taramul Curcubeu era chiar in mijlocul pustiului.
Taramul Negru 1300-1378


Fiinta extraterestra care a cucerit Taramul Gheturilor nu ii placea de loc acol-o asa ca a folosit magia pentru a crea Taramul Negru cel mai oribil loc din Lume plin cu carbuni.Acol-o se gasea Cartierul General in care el era Marele REGE denumit Waddel.
Acela nu era numele lui adevarat fiindca nimeni nu voia sa ii cunoasca numele.
Este cu adevarat un loc oribil.


Plecarea 1378-1567

Toti poneii nu puteau suporta chinurile date de regele Waddel care nu avea suflet.Asa ca au plecat catre un loc indepartat numit Locul 9.
Taramul Curcubeu s-a mutat in Locul 9 devenit un Taram mai spatios decat cel care a fost. Acol-o se gaseste Banca Tuturor urmata de gardul de Argint de care nu poate trece nimeni si podisul de Rubin.In acel loc exista 700 ponei9.

Taramul Inchis 1567-1600

Poneii s-au refugiat pe o insula unde nu se putea iesi.In aceea insula existau doar lucruri bune.In felul acesta Waddel nu putea intra.Pe vremea aceea existau vitopre cei care preziceau.Se prezicea un prapad Piramidon.
Vitopre putea sa fie doar unu in trib.Triburile erau de cel mult 30 de ponei cu invataceii lor.Vitrope avea dreptul la 1 scapon si 2 jimboni.Scaponii ii Dadea vorbe intelepte si era singuru in carea vea incredere.Toti scaponii sunt femele.Jimbonii sunt cei ce pazesc.Uneori jimbonii sunt femele.Vitropul avea doua jibonii ,o scapona si un solider adice cel care da sfaturi si este mascul.Rareori vitropul are un solider maxim 2.Vitropul este cunoscut dupafaptul ca are o stea in ochi trimisa de luna.
Ib Taramul Inchis existau 3 triburi dintre care cel mai mare avea multi solideri si o mare armata si aykorizi.
Fiecare trib are un izvor numit oazo.

Tengrada 1600-16100

In locul 9 exista o Jampa.Jampa era o stea insa o stea unica ce era mereu prezenta pe cer.Asta ca in 1600 locul 9 s-a numit Tengrada.Tribuile s-au redenumit teng.In Teng era o limba a stelelor,o limba cunoscuta doar de femele,iar masculii invatau limba apei.
Calihoreii desenau jampele si le rugau pe female sa le invete limba stelelor.Existau cel putin 3 calihoreii in teng maxim 5.
Iata un desen al lor:

Jempele se desenau in mai multe culori.Roz de la bucurie.Verde de la natura.Galben de la lumina.Calihoreii sapau o groapa si luau iarba si radacinile ierbii pentru un verbe intins.Apoi o puneau la soare.Dupa ce se usca luau un bol din pamant numit tusi il puneau impreuna cu apa.

Sermi 1600-1666

Unul dintre cele Mai cunoscute grupuri in Tengrada era Sermi.Conducatorii grupurilor Sermi erau:
1.Japas
2.Sim
3.Bildam
4.Sermi-ultima conducatoare
-prima femela conducatoare a grupului Sermi

Grupurile se numeai gatas
=gatas
-50 membrii
-1 conducator
-21 smoni
-12 dancan
-restu sclavi

Dancan

Cei care luau mancare
Fiecare mancare avea o forma de stea (jampa)

Limba stelara fiind ca mai importanta.Alfabetul stelar trebuia stiut pe deros de catre toate femelele din gatas,teng...
Prima stea reprezinta 5 -2 scris si 5 insemna 5 mancaruri si doi
2
dancan
cristuka12344321
cristuka12344321

Gen : feminin Stare de spirit Stare de spirit : cam nimik
Localizare Localizare : bt
Zodie : Sagetator Zodiac chinezesc : Dragon
KinzCash : 126300

Sus In jos

O sa va Spun Istorie Pony Empty Hey

Mesaj  cristuka12344321 Joi 22 Noi 2012, 4:50 pm

[i]
Nu mai este nimeni pe forum Question Question Sad
cristuka12344321
cristuka12344321

Gen : feminin Stare de spirit Stare de spirit : cam nimik
Localizare Localizare : bt
Zodie : Sagetator Zodiac chinezesc : Dragon
KinzCash : 126300

Sus In jos

O sa va Spun Istorie Pony Empty Re: O sa va Spun Istorie Pony

Mesaj  Sonia-Maria.2002 Joi 22 Noi 2012, 7:27 pm

Buna! Foarte interesant! clap
Ai fi putut scrie acest lucru la sectiunea ,,Micrositeiuri" si ai fi putut sa pui multe povesti despre ponei si poniville!
Bravo!
Sonia-Maria.2002
Sonia-Maria.2002
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Gen : feminin Stare de spirit Stare de spirit : Everybody love you,but you don't know. Dream, tommorow it's possibile to rain. Everyday is one smiley day, but not today. Smile evryday, to all person, but not after you hit them. Everybody cand lie, but are a lot of person who can lie to them self. Stiu cand fac ceva gresit, nu trebuie sa-mi explici. i-am dus haina colegului haina dupa ce el mi-a adus-o de trei ori .el spune ca o voi face de doar inca 2 ori sa ma rascumpar, eu cred ca e vina lui. Mi-a incurcat geaca.:) Unele persoane par dragute pana s ale auzi vorbind bate-ti joc, razi acum caci cand tu vei plange pe la colturi am sa trec am sa-ti pun un banut in cana si am sa-ti zic ,,Who's laughing now" Stiti zilele cand erati la scoala si ba era soare ba incepea vant si furtuna.eu sunt mai mult furtun
Localizare Localizare : dUTE LA LOTO SI INCEARCA SA CASTIGI 1000 DE LEI. doamna care iti va imana premiul,iti va da niste bilete si o masina. pleci cu biletele in laponia si il cauti pe Rudolph si zboru cu el pana in china si vei vedea o batrana care vb. singura(bate campii=)) ) si iti va da 2 ghicitori ca sa te lase sa treci pe strada din Beijing. Raspunsul la ambele este capra. Batrana v-a muri si din hainele ei se formeaza un bilet care scrie adresa mea! Greu rau e sa imi afli adresa! LOOL!
Zodie : Berbec Zodiac chinezesc : Tigru
KinzCash : 168530

Sus In jos

O sa va Spun Istorie Pony Empty Re: O sa va Spun Istorie Pony

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum